Główna treść strony.

Bojary 2

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Archiwalne zdjęcia

Na wystawie prezentowane są wielkoformatowe, archiwalne fotografie Bojar - jednej z najstarszych i do niedawna najbardziej urokliwych dzielnic Białegostoku. Najwcześniejsze zdjęcia pochodzą z początku XX wieku. Większość z nich jest dokumentacją życia rodzinno–towarzyskiego, którym niegdyś tętniła cała dzielnica. Zwiedzających zachęcamy do siadania przy płocie na drewnianych ławeczkach, gdzie można posłuchać opowieści (nagrane wypowiedzi mieszkańców) o niegdysiejszych urokach Bojar. Choć są to opowieści bardzo osobiste, różnorodne tematycznie, to łączy je wielki sentyment do Bojar – dzielnicy, która jawi się opowiadającym i słuchaczom jako kraina piękna, spokoju, bezpieczeństwa. Bojary z przeszłości to sielska Arkadia w centrum dużego miasta.

Udostępniony materiał jest wyborem większej kolekcji, którą udało się zgromadzić Centrum im. Ludwika Zamenhofa w ramach PROJEKTU BOJARY - akcji poszukiwania i gromadzenia zdjęć dokumentujących dzielnicę oraz nagrywania wspomnień jej mieszkańców. Projekt jest realizowany od grudnia 2009 roku. Na wystawie możecie Państwo obejrzeć album „Bojary” z pierwszej odsłony projektu (grudzień 2010 – luty 2011).

W kasie CLZ można nabyć wydawnictwo „Bojary 2”, „Bojary 3" i „Bojary 4", które są kontynuacją wspomnianego projektu. Oprócz niezwykle ciekawych zdjęć i wspomnień, znajdują się w nim teksty teoretyczne pióra białostockich historyków i architektów.