Główna treść strony.

Ferie z klockami

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF


/Białostocka Wieża Babel
23 stycznia - 12 lutego 2017
codziennie w godz. 10.00-17.00
Uwaga: w trakcie wizyty w CLZ i zajęć wymagana jest również obecność rodziców lub opiekunów

Wszystkich budowniczych zapraszamy też do wzięcia udziału w konkursie (więcej o konkursie http://www.centrumzamenhofa.pl/art,416,kreatywny-budowniczy-2017)

Jak wiemy ze Starego Testamentu, budowa Wieży Babel zakończyła się klęską. Ludzie, za swą pychę, zostali ukarani pomieszaniem języków, które trwa do dziś. Ludwik Zamenhof marzył o tym, by przywrócić ludzkości jeden wspólny język. Tak powstało esperanto.

Blisko sto lat temu pewien człowiek też miał marzenie: chciał, by w centrum Białegostoku stanęła ogromna wieża – na wzór biblijnej Wieży Babel, na cześć Ludwika Zamenhofa. Monument nigdy nie został zbudowany. Od czego jednak mamy wyobraźnię i sprawne ręce?! Zapraszamy na Ferie z klockami LEGO, w czasie których przedstawimy Wam zbudowany z ok. 10 tysięcy klocków pomnik, który nigdy nie powstał, zaprosimy do oglądania miasta z lotu ptaka (a dokładniej – drona) i zachęcimy do wielkiego budowania, z którego powstanie miasto, jakie chcielibyśmy wszyscy pokazać Ludwikowi Zamenhofowi.

Niespełnione marzenie
Był rok 1930, kiedy Jakub Szapiro, jeden z najaktywniejszych białostockich esperantystów epoki międzywojennej, namówił władze miasta do stworzenia monumentu będącego symbolem jednego wspólnego języka wszystkich ludzi na Ziemi. W komitecie honorowym znaleźli się najwybitniejsi białostoczanie, w tym m.in. ówczesny wojewoda Marian Zyndram-Kościałkowski. Projekt pomnika stworzył wybitny warszawski artysta Abraham Ostrzega. Miał to być potężny monument (7x4 m w podstawie, 12 m wysokości) w kształcie Wieży Babel, na cześć Ludwika Zamenhofa, o którym już wówczas w Białymstoku wiedziano, że jak nikt inny propaguje wiedzę o naszym mieście na świecie. Jesienią 1931 r. wmurowano nawet kamień węgielny pod budowę monumentu, w miejscu, gdzie dziś jest rondo przed Filharmonią Białostocką. I na tym wszystko się skończyło – wspaniały pomnik Zamenhofa i esperanta pozostał niespełnionym marzeniem.

Rekonstrukcja z klocków LEGO
Idea Ludwika Zamenhofa, by język uniwersalny ułatwiał komunikację ludziom na całym świecie, przetrwała. Esperanto jest ciągle popularne na świecie, także w Polsce i w Białymstoku. Dlatego postanowiliśmy zrealizować jej symboliczną reprezentację - zbudować Wieżę Babel, pomnik, zgodnie z projektem Abrahama Ostrzegi, inspirując się makietą, którą wykonała białostocka artystka Małgorzata Niedzielko. Naszym budulcem są klocki LEGO, a sama wieża – pomnik to jedna z pierwszych okazji, by w 2017 r. uczcić setną rocznicę śmierci twórcy języka esperanto. Pierwszą, ale nie ostatnią, bowiem z powodu tej rocznicy rok 2017 – za sprawą decyzji UNESCO – na całym świecie obchodzony jest jako Rok Ludwika Zamenhofa.

Plac LEGO-budowy, czyli ZAJĘCIA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH 
codziennie w godz. 10.00-17.00
wiek: 6+
uwaga: posiadamy również klocki dla dzieci w wieku 1+
cena: 6 zł od osoby za godzinę zabawy

Przyjdź i pomóż z kilkunastu tysięcy klocków zbudować to, co ze szczytu wieży mógłby zobaczyć Ludwik Zamenhof, gdyby jego pomnik powstał. Podpowiedzią będzie film, który nakręciliśmy w miejscu, w którym mogła stanąć białostocka Wieża Babel. Zobacz, co widać z lotu ptaka. Prosimy Was, żebyście użyli wyobraźni, zaplanowali, a następnie zbudowali wszystko to, co chcielibyście pokazać Ludwikowi Zamenhofowi, gdyby kiedykolwiek stanął na szczycie wieży-pomnika.

Budujemy wieżę marzeń, czyli ZAJĘCIA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00
wiek: 7+

czas trwania: 90 min
maks. 25 osób
cena: 10 zł od osoby
zapisy: 85 6767367

W pierwszej części warsztatu uczestnicy wraz z instruktorem poszukają na wystawie "Białystok młodego Zamenhofa" symboli związanych z Ludwikiem Zamenhofem i językiem esperanto. Dowiedzą się, kim był Ludwik Zamenhof i dlaczego stworzył język esperanto. Następnie obejrzą replikę pomnika Abrahama Ostrzegi pt. "Wieża Babel" wykonaną z klocków LEGO (na podstawie pracy artystki Małgorzaty Niedzielko). Dowiedzą się również, czym jest pomnik i jakie ma cechy. Następnie zdobytą wiedzę wykorzystają twórczo w drugiej części warsztatu, podczas której pracując w grupach uczestnicy będą mieli za zadanie wybudowanie własnej wersji pomnika z klocków LEGO, dedykowanej Zamenhofowi.