Główna treść strony.

Finisaż wystawy Aleksiada

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

oprowadzanie autorskie: Aleksander Weledzimowicz
tłumaczenie: Marta Szałkiewicz
28.05.2017 (niedziela), godz. 12.00

Ostatnia szansa na obejrzenie wystawy Aleksandra Weledzimowicza! Autor osobiście oprowadzi widzów po wystawie, wyjaśni, czym jest dla niego „Aleksiada” i odpowie na zadane mu pytania.

Projekt „Aleksiada” powstał w 2016 r. za sprawą stypendium „Gaude Polonia”, które białoruski fotograf Aleksander Weledzimowicz otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten sposób powstała książka, która stała się zaczątkiem niniejszej wystawy.

Aleksander Weledzimowicz
ur. 1983 r. w Witebsku (Białoruś). W 2005 r. ukończył tam studia w Międzynarodowym Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych, a przez kolejne lata wykładał w Szkole Politechnicznej. Od 2007 r. pracuje jako fotograf – freelancer. W 2009 r. rozpoczął studia dla fotoreporterów na Uniwersytecie w Sankt-Petersburgu, gdzie uczęszczał m.in. na seminaria Liny Sheynius oraz Nicholaya Howalta. W latach 2010-2013 uczył w Mińskiej Szkole Fotografii, współtworzył też młodzieżową inicjatywę „Witebskich Warsztatów Fotograficznych”. W 2016 r. zdobył stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”, dzięki któremu zrealizował projekt artystyczny i wydał książkę „Aleksiada”. Od 2016 r. jest członkiem Białoruskiego Związku Fotografów. Jego prace były pokazywane w Witebsku, Mińsku, Brześciu, Paryżu, Vancouver, Krasnodarze i Taszkiencie. Część z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach na Białorusi, w Niemczech, Francji i USA. Artysta mieszka i pracuje w Witebsku.