Główna treść strony.

Doktor ESPERANTO

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Komiks o Ludwiku Zamenhofie
/wystawa plansz komiksowych

Wystawa „Doktor ESPERANTO. Komiks o Ludwiku Zamenhofie” jest próbą przybliżenia postaci Ludwika Zamenhofa. Prezentowane plansze pochodzą z komiksu - o tym samym tytule - wydanego w 2014 roku przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Autorem rysunków jest znany artysta, specjalizujący się w komiksach o tematyce historycznej, Daniel Baum, zaś autorem scenariusza – znany w polskim świecie komiksowym – Wojciech Łowicki. Do opowieści o życiu i dokonaniach Ludwika Zamenhofa wybraliśmy formę komiksu, by stworzyć wydawnictwo atrakcyjne dla młodych odbiorców. Jednocześnie staraliśmy się, by książka zawierała jak najwięcej faktów z życia samego Zamenhofa oraz choćby minimalny zasób informacji związanych z okresem historycznym, w którym powstało i rozwijało się esperanto.

Z okazji 100. rocznica śmierci Zamenhofa rok 2017 na całym świecie obchodzony jest jako Rok Zamenhofa. Chcąc uczcić najbardziej znanego białostoczanina przygotowaliśmy tą wystawę.

Daniel Baum
ur. 1982 roku, malarz, rysownik, od 2008 roku ilustrator reklamowy, storyboardzista, twórca komiksów historycznych, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych w 2014 roku. Od 2016 asystent w Katedrze Gier Komputerowych, Scenografii i Komiksu na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, pod kierownictwem prof. zw. dra hab. Gabriela Kołata. Współtwórca projektu „Komiks Braillem”, w ramach którego od 2010 roku powstaje pierwszy na świecie cykl komiksów przystosowanych jednocześnie dla czytelników widzących i czytelników niewidomych (dzięki drukowi barwnemu, drukowi wypukłemu oraz zastosowaniu audiodeskrypcji).

Wybrane wystawy:

  • Wystawa grupowa „Booster Board 3” –  wystawa prac studentów i pedagogów pracowni Ilustracji, Komiksu i Preprodukcji Gier i Filmów, Galeria Biblio-Art Biblioteki Politechniki Łódzkiej, Łódź, 2016,
  • Wystawa indywidualna „UJAWNIAMY HISTORIĘ w malarstwie, noweli graficznej i Komiksie Braillem”. Przystanek Historia Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Warszawa, 2015,
  • Wystawa grupowa finalistów międzynarodowego konkursu 4th International Art Prize Arte.

Wybrane publikacje:

  • Autor rysunków do komiksów „Kredki” oraz „Trzeci stopień oddalenia” w albumie „PRAGA GADA. O międzywojniu”, wyd. Fundacja Animacja, Warszawa, 2017,
  • Autor rysunków do komiksu „Inka” (scen. Paulina Królikowska, wyd. Muzeum Wojska
    w Białymstoku, 2016),
  • Autor rysunków i obrazów malarskich do komiksu „Kiedy rozum śpi” (scen. Paulina Królikowska), który został zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.danielbaum.pl

Wojciech Łowicki
ur. 1972 roku, absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. W 1997 r. współorganizował pionierską wystawę dotyczącą historii komiksu polskiego pt. "Komiks polski 1957-1991". Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum". Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem". Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem "Historie z dymkiem". Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galeria Les Artes w Toruniu, IPN 'Przystanek Historia' w Warszawie). Pomysłodawca, współorganizator oraz dyrektor artystyczny pierwszego toruńskiego festiwalu komiksu DwuTakt. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.