Główna treść strony.

Maciej Fortuna: Esperanckie Piosenki w kawiarni Fama

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/koncert piosenek w języku esperanto
15.12.2017 (piątek), godz. 19.00
kawiarnia Fama, ul. Legionowa 5
bilety: przedsprzedaż - 20 zł, w dniu koncertu - 30 zł; dostępne w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ i na bilety.bok.bialystok.pl

„Esperanckie Piosenki” – to koncert kompozycji Macieja Fortuny do wierszy w języku Esperanto poetów związanych z Wielkopolską. Projekt ma na celu uczczenie setnej rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa.

Maciej Fortuna to trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. Prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Istotnym elementem jego twórczości jest wykorzystywanie live electronics. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video.

Udział Macieja Fortuny w tym w projekcie nie jest przypadkowy – kompozytor pochodzi z esperanckiej rodziny. Jego rodzice poznali się poprzez Esperanto, dzięki czemu Fortuna wzrastał w duchu języka Ludwika Zamenhofa.

Maciejowi Fortunie towarzyszą czołowi wielkopolscy muzycy młodego pokolenia.

Program wieczoru łączy lokalną twórczość z międzynarodowym wymiarem języka Esperanto – składają się na niego piosenki do słów współczesnych autorów w większości pochodzących z Wielkopolski, m.in.: Andrzeja Bartyńskiego, Ryszarda Bibersztajna, Marii Duszki, Dominika Górnego, Krystyny Grys, Zdzisławy Kaczmarek, Lecha Lamenta, Stanisława Leona Machowiaka, Janusza Sauera, Barbary Tylman i Anny Elżbiety Zalewskiej. Wszystkie utwory w esperanckim przekładzie Lidii Ligęzy.

Esperanckie Piosenki – wykonawcy:
Maciej Fortuna – koncepcja, kompozycje, live electronics, trąbka
Hanna Gieda – śpiew
Roman Chraniuk – kontrabas
Mateusz Brzostowski – perkusja