Główna treść strony.

Zróbmy album rodzinny!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/dwudniowe warsztaty rodzinne z projektowania i tworzenia domowych pamiątek
dzień I: 14 marca 2020, w godz. 13:00-16:00
dzień II: 15 marca 2020, w godz. 12:00-15:00
cena: 50 zł za jeden wykonany album
zapisy: tel. 85 67 67 367 lub osobiście w kasie CLZ, od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00

Wydarzenie odwołane.

Jak zadbać o domowe pamiątki, fotografie i dokumenty? Jak zachować rodzinną pamięć dla przyszłych pokoleń? I wreszcie: jak zrobić to w pięknej, klasycznej lub nowoczesnej formie? Na te pytania odpowiemy podczas rodzinnych warsztatów z tworzenia albumów.

Zapraszamy uczestników w każdym wieku: dzieci, rodziców i dziadków! Spotkajmy się i zróbmy wspólnie piękną pamiątkę dla naszej rodziny – ręcznie robiony album na fotografie i dokumenty. Koniecznie przynieście swoje rodzinne pamiątki, takie jak: fotografie, legitymacje, bilet z pierwszej podróży pociągiem, medal pradziadka, czyli to wszystko, co ma dla Was wartość, co jest nośnikiem rodzinnej pamięci.

Spotkanie będzie świetną okazją do międzypokoleniowego rodzinnego spotkania, wymiany wspomnień i doświadczeń. No i do świetnej zabawy!

Dzień 1 – wykonywanie okładki
Pierwszego dnia porozmawiamy, dlaczego, jak i w czym przechowywać domowe archiwalia, aby zapewnić im długowieczność. Dowiecie się, kim jest introligator oraz rozpoczniecie tworzenie swojego albumu rodzinnego, własnoręcznie wykonując twardą oprawę w okleinie płóciennej. Najmłodsi przejmą rolę projektantów, ozdabiając okładki według własnych upodobań. Liczymy na to, że zdobyte umiejętności będziecie mogli wykorzystać i powtórzyć w warunkach domowych!

Dzień 2 – wykonywanie stron oraz szycie albumu
W drugim dniu warsztatów porozmawiamy o Waszych pamiątkach i towarzyszących im historiach. Pokażemy, jak najlepiej je opisać, aby przetrwały zarówno jedne, jak i drugie. Zastanowimy się, jak zbudować narrację w albumie, zakomponujemy strony tak, aby jak najlepiej wyeksponować (oraz zabezpieczyć!) Wasze archiwalia. Zwieńczeniem dwóch dni pracy będzie zszycie okładek efektowną metodą japońską.

Zajęcia poprowadzi Magdalena Płońska (graficzka, asystentka w pracowni Informacji wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach) oraz Mariusz Bieciuk (archiwista, prowadzi Mediatekę CLZ – archiwum historii mówionej).

Albumy oczywiście zabierzecie do domu!