Białostocki Ośrodek Kultury

"Gwałt: historia wstydu. Pamiętnik ocalałych" | spotkanie z dr Wiolą Rebecką

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

6 grudnia 2024, godz. 18:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny
prowadzenie spotkania: Izabela Trybus

 

To kompendium wiedzy i bezcenny poradnik, który wypełnia lukę w literaturze psychologicznej. Wreszcie do naszych rąk trafia opracowanie, które pomaga pogłębić rozumienie tej konkretnie traumy – traumy gwałtu wojennego, które nie tylko przytacza świadectwa ocalałych z gwałtów, ale także podsuwa metodologię. Otrzymujemy podpowiedź, jak stworzyć kompleksowy system opieki nad osobami dotkniętymi wojenną przemocą seksualną. Cieszę się, że mogliśmy wprowadzić na polski rynek książkę Wioli Rebeckiej, wybitnej znawczyni tematu, która jest dla nas niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie. Wiemy, jak ważne i przede wszystkim uleczające jest mówienie, opowiadanie o swoich doświadczeniach, a także odkrywanie nieznanych, niewypowiedzianych historii traum rodzinnych – pozwala uwolnić się spod kontroli lęku, wstydu i izolacji. Dlatego ta książka jest dla wszystkich!
Joanna Banaszczyk-Czepułkowska, psychoterapeutka, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii

W książce „Gwałt: historia wstydu. Pamiętnik ocalałych” swoje historie opowiadają m.in. Tanganyika, która przeżyła ludobójstwo w Rwandzie, Feride Rushiti, lekarka, która niosła ratunek ofiarom gwałtów podczas wojny w byłej Jugosławii, Hah Sang-suk, urodzona w Korei Południowej dawna więźniarka wojskowego obozu przymusowej pracy seksualnej, świadek zbiorowego gwałtu wojennego dokonanego na Kaszubach przez żołnierzy Armii Czerwonej, Ludmiła Husejnowa, która przeżyła gwałt wojenny dokonany przez bandytów armii putinowskiej podczas trwającej wojny z Ukrainą.

Wiola Rebecka przypomina: to dzieje się cały czas. Tu i teraz. Głos każdej z nich jest głosem wszystkich kobiet świata. Bo to może spotkać każdą i każdego nas, jeśli tylko dosięgnie nas wojna.

Podczas spotkania autorka podzieli się doświadczeniami zdobytymi podczas terapeutycznej pracy z ofiarami gwałtu w krajach objętych wojną.

Książkę wydało Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii.

 

Dr Wiola Rebecka to psychoanalityczka badająca zespół stresu pourazowego po wojennym gwałcie. Ukończyła szkolenie psychoanalityczne w Międzynarodowym Towarzystwie Psychoanalitycznym Londyn/Polska. Odbyła program szkolenia klinicznego – psychoanaliza feministyczna w Women’s Institute Therapy Center NYC. Jest twórczynią i realizatorką projektu „Gwałt: historia wstydu” oraz autorką książki „Rape: History of shame, diary of the survivors”. Obszary zainteresowań i wiedzy specjalistycznej obejmują złożoną traumę, war rape survivors syndrom i traumę międzypokoleniową. Współpracuje z międzynarodową społecznością ofiar gwałtów wojennych Kongo, Rwandy, Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Bangladeszu, Korei Południowej oraz Ukrainy. Jest członkinią zarządu Women Chapter International. Dyrektorka programu Sara2 NYC. Prowadzi badania poświęcone zespołowi ocalałych z gwałtu wojennego, jako doktorantka Uniwersytetu Touro w Los Angeles w Kalifornii. Inicjatorka i mentorka projektu Polish Center for Torture Survivors. Superwizorka. Członkini honorowa Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii. Członkini Zarządu Humanitarian Conflict Resolusion NYC.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie fot. M. Bieciuk

    fot. M. Bieciuk

  • Powiększ zdjęcie fot. M. Bieciuk

    fot. M. Bieciuk

  • Powiększ zdjęcie fot. M. Bieciuk

    fot. M. Bieciuk

  • Powiększ zdjęcie fot. M. Bieciuk

    fot. M. Bieciuk

  • Powiększ zdjęcie fot. M. Bieciuk

    fot. M. Bieciuk

  • Powiększ zdjęcie fot. M. Bieciuk

    fot. M. Bieciuk

  • Powiększ zdjęcie fot. M. Bieciuk

    fot. M. Bieciuk

  • Powiększ zdjęcie fot. M. Bieciuk

    fot. M. Bieciuk