Białostocki Ośrodek Kultury

Podlaski regionalizm literacki | spotkanie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Podlaski regionalizm literacki
spotkanie poświęcone prowadzonym na Uniwersytecie w Białymstoku badaniom noworegionalistycznym

21 marca 2025, godz. 18:00
wstęp wolny

Gościnie: dr hab. prof. UwB Katarzyna Sawicka-Mierzyńska i dr hab. prof. UwB Danuta Zawadzka

Prowadzenie spotkania: dr Katarzyna Niziołek

Zapraszamy na rozmowę z dr hab. prof. UwB Katarzyną Sawicką-Mierzyńską i dr hab. prof. UwB Danutą Zawadzką, poświęconą prowadzonym na Uniwersytecie w Białymstoku badaniom noworegionalistycznym. Białostockie literaturoznawczynie opowiedzą m.in. o dwóch seriach wydawniczych: Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki oraz Nowy Regionalizm w Badaniach Literackich. W tej pierwszej w 2024 roku, nakładem Fundacji UwB i Wydawnictwa UwB, ukazała się książka Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej „Opowiedzieć Białystok, opowiedzieć Podlasie. Szkice o literaturze polsko-białoruskiego pogranicza”, w drugiej – monografia wieloautorska „Warstwy ludu. Chłopki, chłopi i inni w literaturach regionalnych (XIX-XXI wiek)” pod redakcją Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej, Danuty Zawadzkiej i Małgorzaty Mikołajczak (Kraków 2024).

Książka Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej „Opowiedzieć Białystok, opowiedzieć Podlasie. Szkice o literaturze polsko-białoruskiego pogranicza” dotyczy literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku. Autorka przygląda się m.in. twórczości Michała Androsiuka, Katarzyny Bondy, Piotra Janickiego, Ignacego Karpowicza, Justyny Kulikowskiej i Miry Łukszy. Osobny namysł zostaje poświęcony literackim świadectwom bieżeństwa oraz idei regionalizmu, materializującej się na łamach czasopisma „Kontrasty” czy w działalności Uniwersytetu w Białymstoku. Jak zauważają recenzentki, atutem książki jest połączenie perspektywy noworegionalistycznej z autoetnograficzną – warsztat naukowy idzie tu w parze z bardzo osobistym tonem autorki.

Jak pisze o „Warstwach ludu” dr hab. prof. UKEN Magdalena Roszczynialska: „Po rewolucji „zwrotu ludowego” nadszedł czas (meta)refleksji nad uprawianymi „modelami opowieści” o chłopach. (...) Zamieszczone w monografii artykuły można zgrupować w dwa podzbiory. Do pierwszego należą te, które dotyczą tekstowych reprezentacji chłopskości. Do drugiego przynależą te, które dotyczą (możliwości) wypowiadania chłopskości; stanowią one udaną próbę oddania głosu i sprawczości chłopom, chłopkom, kulturze ludu (z premedytacją nie piszę „ludowej”), faktyczne spotkanie z, jak zakładały redaktorki, „ludową realnością”. W książce znajdują się m.in. teksty Katarzyny Niziołek, Danuty Zawadzkiej, Elżbiety Rybickiej, Krzysztofa Zajasa i Wojciecha Browarnego.

Podczas spotkania można będzie otrzymać papierowy egzemplarz książki „Opowiedzieć Białystok, opowiedzieć Podlasie. Szkice o literaturze polsko-białoruskiego pogranicza” (liczba egzemplarzy ograniczona).

Link do wersji elektronicznej: [klik].

Publikacja została sfinansowana ze środków z budżetu Miasta Białegostoku

dr hab. Danuta Zawadzka – literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, badaczka kanonu literackiego, pisarstwa niekanonicznego i  regionalnego, a także form autobiograficznych. Współinicjatorka serii wydawniczej Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki (Wydawnictwo UwB) oraz współredaktorka tomów z serii Nowy Regionalizm w Badaniach Literackich (Universitas). Członkini zespołu redakcyjnego „Białostockich Studiów Literaturoznawczych” (UwB) oraz serii Lupa Obscura (IBL PAN). Ostatnio interesuje się „feministycznym ludem”, związana z Fundacją Archiwum Kobiet.

dr hab. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – prof. UwB, reprezentuje Pracownię Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych. Przewodnicząca Zespołu Badań Regionalnych, członkini zespołu redakcyjnego „Białostockich Studiów Literaturoznawczych” i serii wydawniczej Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki, prezeska Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Autorka książek „Poruszyć miejsce. Obraz Białegostoku w twórczości Sokrata Janowicza i Ignacego Karpowicza” (2018), „Opowiedzieć Białystok, opowiedzieć Podlasie. Szkice o literaturze polsko-białoruskiego pogranicza” (2024) oraz licznych artykułów na temat podlaskiego piśmiennictwa, współredaktorka monografii zbiorowych z zakresu nowego regionalizmu.

dr Katarzyna Niziołek – doktor nauk społecznych, adiunkt w Zakładzie Socjologii Kultury na Wydziale Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w metodologii jakościowej i opartej na sztuce. Prowadzi badania poświęcone między innymi sztuce społecznej, partycypacji w sztuce, kulturze ludowej i pamięci zbiorowej. Autorka licznych publikacji i wystąpień na te tematy. Inicjatorka i koordynatorka Pracowni Sztuki Społecznej. Kuratorka uczestniczących projektów teatralnych.