Białostocki Ośrodek Kultury

Grzegorz Zygier: Twoone Next

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/wystawa w ramach Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021
wernisaż: 24 września 2021 (piątek), godz. 20:00
wystawa czynna do 24 października 2021 w godz. 10:00-17:00 (oprócz poniedziałków)
wstęp wolny
kurator: Krzysztof Jurecki

“Do powstania cyklu Twoone bezpośrednio przyczynił się Zestaw autorski z lat 80. XX wieku, który na zasadzie dyptyków wzbudza „niepokój percepcyjny”. Już na pierwszej wystawie Twoone w 2007 roku pojawiło się kilka tendencji. W pierwszej niektóre prace pokazywały prześwietlenie określonego ujęcia i jego przesunięcie względem innych obiektów, co było kontynuacją myślenia z Zestawu autorskiego, ale też było paralelne z tendencją wizualizmu i tradycją „fotografii elementarnej”. Zygier między 2009 a 2010 rokiem zrealizował cykl Twoone Sea, w którym unaoczniła się siła i realność obrazu abstrakcyjnego. W układach diagonalnych artysta połączył spokój fal z harmonią nieba i wody. W 2011 powstało kilka prac pt. Twoone Moons ukazujących okrągły kształt i fakturę kuli (tytułowych księżycy) przenikających się wzajemnie. W 2013 powstały Twoone Pyramidii, w których artysta zastosował różne układy kompozycyjne: od płaskiej geometrycznej struktury do diagonalnego rombu powstałego z zestawienia piramid. W 2018 roku pojawił się Twoone Ilk realizujący system „nowego widzenia” z pogranicza płaskorzeźby i typografii. Nasuwa się porównanie z alfabetem Władysława Strzemińskiego i z innymi eksperymentami tego typu z okresu międzywojennego, kiedy zakładano, że idea sztuki tkwi w języku.”
Krzysztof Jurecki

Grzegorz Zygier, fotograf, performer, artysta wideo, w ZPAF od 1987 roku, absolwent Politechniki Krakowskiej. Od 1981 do 1982 roku należał do Grupy Twórczej SEM, w latach 1982-88 związany z ruchem artystycznym Kultura Zrzuty oraz niezależnymi pismami „Tango” i „Hali Gali”. Uczestnik i dokumentalista zdarzeń, artystycznych spotkań i plenerów: Teofilów, Nieme kino, Pozdrawiamy urzędników sztuki, Festiwal Sztuki Potrzebnej, itd. W 1990 roku wspólnie z Adamem Rzepeckim i Katarzyną Pochrzęst założył formację „Stacja Pi. Stacja” działającą w zakresie teatru, wideo, performansu, znaną m.in. ze spektakularnych wystąpień podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W 2002 roku powrócił do fotografii analitycznej i konceptualnej realizowanej w cyklach Twoone. W 1988 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Krakowa, a w 2009 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Zadanie Dofinansowane ze środków Budżetu Miasta Białegostoku, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.