Główna treść strony.

O Zamenhofie i esperancie inaczej

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dla tych, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia lub maja tylko zielone
/promocja książki prof. dra hab. Waltera Żelaznego
9 grudnia 2022, godz. 18:00
wstęp wolny
podczas spotkania książka do nabycia w promocyjnej cenie
wydarzenie w ramach 23. Białostockich Dni Zamenhofa

Oddajemy w ręce Czytelników wydawnictwo, które – można śmiało powiedzieć – jest kompendium wiedzy o Ludwiku Zamenhofie i jego dorobku intelektualnym. Jesteśmy przekonani, że o ile na ten temat powstało do tej pory całkiem sporo publikacji, to żadna z nich nie potraktowała go w tak szerokim kontekście m.in. geopolitycznym, społecznym, religijnym i ideologicznym odnoszącym się do czasów Ludwika Zamenhofa. Co niezwykle istotne, autor rozprawia się z różnymi mitami narosłymi na przestrzeni wielu lat wokół biografii Ludwika Zamenhofa. Ale to nie wszystko, profesor Walter Żelazny zawarł w książce swoje spostrzeżenia i refleksje na temat ruchu esperanckiego, jego historii i działalności, szczególnie po II wojnie światowej. Wierzymy, że staną się one przyczynkiem do szerszej debaty i polemiki na temat współczesnej kondycji i kierunków rozwoju ruchu oraz samego esperanto.

Tytułowe „zielone pojęcie” zostało przez autora książki przywołane celowo. Esperanto to, w dosłownym tłumaczeniu na język polski, „mający nadzieję”. Jak wiadomo, zielony jest kolorem nadziei (ten kolor dominuje we fladze esperanckiej). Nadziei, która towarzyszyła Ludwikowi Zamenhofowi, gdy publikował swój pierwszy podręcznik do nauki języka międzynarodowego (1887) pod pseudonimem Dr. Esperanto. Zamenhof wierzył, że daje ludziom nie tylko narzędzie sprawniejszej komunikacji, ale także możliwość promowania pokojowego współżycia pomiędzy przedstawicielami różnych społeczności, wyznań czy narodowości. My również mamy nadzieję, że Czytelnicy znajdą w książce odpowiedzi na wiele pytań, a zawarte w niej treści staną się motywacją do zrozumienia Zamenhofa i jego idei.

Profesor dr hab. Walter Żelazny
ukończył studia z zakresu lingwistyki na Uniwersytecie Nancy II we Francji. Obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim i uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2018 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. Pracował m.in. na AGH w Krakowie i w SWPS w Warszawie, a ostatnio na Uniwersytecie w Białymstoku. Opublikował pięć książek oraz ponad sto dwadzieścia rozpraw i artykułów naukowych w językach polskim, francuskim i esperanto. Jego zainteresowania naukowe dotyczą antropologii kulturowej i socjologii kultury. Jest znawcą dzieła Ludwika Zamenhofa. 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie O Zamenhofie i esperancie inaczej

  O Zamenhofie i esperancie inaczej

 • Powiększ zdjęcie O Zamenhofie i esperancie inaczej

  O Zamenhofie i esperancie inaczej

 • Powiększ zdjęcie O Zamenhofie i esperancie inaczej

  O Zamenhofie i esperancie inaczej

 • Powiększ zdjęcie O Zamenhofie i esperancie inaczej

  O Zamenhofie i esperancie inaczej