Główna treść strony.

Andreas Müller-Pohle: Video Works 1996–2021

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/wystawa w ramach Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021
wernisaż: 24 września 2021 (piątek), godz. 20:00
wystawa czynna do 24 października 2021 w godz. 10:00-17:00 (oprócz poniedziałków)
wstęp wolny
kurator: Pavel Vančát

Kariera berlińskiego artysty Andreasa Müllera-Pohle'a rozpoczęła się w połowie lat siedemdziesiątych, kiedy to opierając się o założenia „Wizualizmu” wprowadził do świata fotografii radykalnie minimalistyczne elementy. Ogromne znaczenie miała jego ścisła współpraca z filozofem Vilémem Flusserem (1920-1991), którego przełomowy esej "Ku Filozofii Fotografii "był bodźcem do rozpropagowania pism filozofa w magazynie European Photography. Od lat osiemdziesiątych Müller-Pohle swoją uwagę skupił na fundamentalnych aspektach zmian zachodzących w istocie obrazu technicznego, pozostawiając bezpieczny grunt fotografii klasycznej fotografii na rzecz multimediów, sztuki konceptualnej, a od 1996 roku wideo, które stało się jednym z jego kluczowych mediów. Wystawa w Białymstoku to pierwszy przegląd prac wideo artysty, począwszy od wymownej Entropii (1996), będącej przejmującą „obrazoburczą” odpowiedzią na zanikającą fotografię analogową, rozrywaną na oczach widza przez ogromną niszczarkę przemysłową.

Po licznych pracach wideo poświęconych historycznej roli fotografii i nieuchronnie następującej erze cyfrowej (Hiroshima, Araki at Work, Yumiko) Müller-Pohle zwraca się ku kolejnemu ważnemu tematowi w swojej twórczości - wodzie. Zgłębia ten temat przy pomocy fotografii, wideo i dźwięku. Obszerny projekt Danube River (2005-2006) to dokumentacja całego biegu rzeki Dunaj rozpatrywana z kulturowego i ekologicznego punktu widzenia. Kolejny projekt Hong Kong Waters (2009-2010) przedstawia nieznane do tej pory ujęcia wszechobecnych wodnych krajobrazów tej azjatyckiej mega metropolii. W najnowszym projekcie zatytułowanym Studies on Traffic (2013-2021), Müller-Pohle po raz kolejny łączy fotografię, wideo i dźwięk. W tym cyklu rejestruje wzorce ruchu ulicznego w różnych częściach świata, pokazując naszą cywilizację jako złożony wszechświat połączonych anomalii, których nie da się uwiecznić i zsynchronizować w danej chwili.

Andreas Müller-Pohle, berliński artysta multimedialny, założyciel i wydawca niezależnego magazynu artystycznego European Photography. Wydawca najważniejszych dzieł filozofa Viléma Flussera , w tym jego przełomowej "Philosophy of Photography" ("Ku Filozofii Fotografii") i eseju "Die Schrif"t, wydanego również w wersji dyskietki w 1987 roku, będącej prekursorem dzisiejszego e-booka. Andreas jest autorem licznych artykułów o teorii fotografii, profesorem wizytującym i wykładowcą w instytucjach naukowych w Europie, Ameryce Północnej, Południowej oraz Azji. Jest związany z fotografią i projektami multimedialnymi od późnych lat siedemdziesiątych. W swoich portretach rzeki Dunaj i krajobrazach wodnych Hong Kongu zgłębia ideę wody. Jego najnowszy projekt zatytułowany Studies on Traffic jest działaniem długoterminowym zawierającym zapisy fotograficzne, video oraz dźwięku.

equivalence.com, muellerpohle.net, waterimages.net

Pavel Vančát, kurator i pisarz mieszkający w Pradze. Od 2002 roku członek zarządu redakcji magazynu Fotograf Magazine, od 2008 kurator projektu StartPoint: nagrody dla absolwentów europejskich wydziałów sztuki. Wydał kilka monografii w tym Jana Svobody, Miroslava Tichego, a także innych artystów. Był kuratorem wielu wystaw sztuki współczesnej z obszaru fotografii i kultury wizualnej (e.g. photography??, Galerie Klatovy/Klenová 2004; Mutating Medium: Photography in Czech art 1990-2010, Rudolfinum Gallery, Prague, 2011; Photography, Reconstructed - Prague Biennale 2013; Andreas Müller-Pohle: Coincidences, House of Photography, Prague 2014; Images of the Ends of History: Czech visual culture 1985-1995, UPM Prague 2019; Jan Svoboda: Against the Light, Photographers’ Gallery, London, 2020). W 2019 pełnił rolę kuratora Praskiego Festiwalu Fotografii.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Zadanie Dofinansowane ze środków Budżetu Miasta Białegostoku, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.