Główna treść strony.

Album "ShazaMasaLaKazoo"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

22 listopada 2022 roku to data premiery albumu „ShazaMasaLaKazoo” przygotowanego wspólnymi siłami przez etniczno-elektroniczne zespoły Masala Soundsystem (Polska) oraz ShazaLaKazoo (Serbia) w toku realizacji projektu Fundacji Planet i Białostockiego Ośrodka Kultury.

Płyta została opublikowana w internecie w formie „dobra publicznego" - do nieodpłatnego odsłuchu i pobrania przez popularne serwisy streamingowe Spotify, Tidal, Deezer oraz przez strony internetowe jej twórców. Chwilę później zostanie wydana w limitowanej serii w formie fizycznej (CD) przez Białostocki Ośrodek Kultury. Nie zostanie wprowadzona do sprzedaży, a dostępna będzie nieodpłatnie w Białostockim Ośrodku Kultury od grudnia 2022 do wyczerpania zapasów.

„ShazaMasaLaKazoo” to szalona przejażdżka postapokaliptycznym autobusem, którym nowoczesno-tradycyjni ludowi twórcy wybierają się w trasę z Belgradu (przez Sutomore) do Białegostoku i z powrotem. To futurystyczny soundtrack do polsko-serbskiego wiejskiego wesela (w Atomicach) odbywającego się w 3033 roku nad lejem po atomowej bombie, jednak dawne pola bitwy porastają już zboża, a na niebie świeci słońce. Tradycyjne instrumenty i melodie przeplatają się tu z nowoczesną elektroniką, a zakres inspiracji rozciąga się od „ludowszczyzny” z różnych stron świata po popkulturę XX wieku. Dźwiękowy krajobraz płyty to „Słowiański Mad Max" i „Cyberpunk: Badlands Podlasie". Warstwa tekstowa stanowi zaś uniwersalny krytyczny komentarz do ponadczasowych sytuacji, postaw i problemów, które cyklicznie spychają nas na krawędź takiej bądź innej zagłady.

Okładkę dla wersji fizycznej albumu stworzyła ceniona graficzka - Magdalena Płońska. Okładka dla wersji cyfrowej płyty została natomiast „wyśniona" przez sztuczną inteligencję w oparciu o „chmurę skojarzeń oraz inspiracji" wynikającą z warstwy słowno-muzycznej.

Album można odsłuchać na:
Bandcamp masalasound.bandcamp.com/album/shazamasalakazoo, shazalakazoo.bandcamp.com/album/shazamasalakazoo
YouTube youtube.com/@karrotkommando/playlists
Apple Music music.apple.com/us/album/shazamasalakazoo/1655952519
Spotify open.spotify.com/album/3bFNryX61m3Kkft5k8noNn
Deezer deezer.com/pl/album/380460397

Można powiedzieć, że dojście do skutku tej polsko-serbskiej artystycznej współpracy zapisane było w gwiazdach. Chociaż przez długi czas oba zespoły bezpośrednio się nie poznały - to już na pierwszych imprezach Masala Soundsystem pojawiały się kawałki autorstwa ShazaLaKazoo. Podobnie, kawałek „Cyber Punjabi" z pierwszych wydawnictw Masali przez kilka lat był „pozycją obowiązkową" w setach ShazaLaKazoo. Z biegiem czasu grawitacja przyciągała ich ku sobie coraz mocniej - w 2010 roku Neki (czyli jeden z założycieli ShazaLaKazoo) zremiksował kawałek Village Kollektiv (czyli siostrzanego projektu Masali). Nieco później, w 2014 roku wspomniany Neki oraz Duże Pe z Masali (i Sylwia Kowalska z Fundacji Planet) spotkali się w Budapeszcie, biorąc udział w wyszehradzkim projekcie „Ethno Music - Old Traditions In New Ways". Na kanwie tego spotkania zapadła decyzja, żeby „kiedyś coś zrobić razem". Od tego czasu Fundacja Planet kilkukrotnie i z różnych źródeł próbowała pozyskać środki na realizację wspólnego projektu Masala Soundsystem + ShazaLaKazoo. Niestety, najpierw kilkukrotnie i z różnych źródeł padały odpowiedzi odmowne - a później nadszedł COVID, który na dobre dwa lata „zamroził" kulturę i do reszty pogrzebał nadzieje na to, że kiedykolwiek dojdzie do tej współpracy.

Tymczasem - jak w bollywoodzkim filmie: kiedy wydawało się, że wszystko stracone, to za sprawą współpracy Fundacji Planet z Białostockim Ośrodkiem Kultury nagle wstało słońce i wszystko dobrze się skończyło. Pierwszym dowodem tego happy endu był wspólny koncert Masala Soundsystem + ShazaLaKazoo w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar w sierpniu 2022 roku. Drugim jest zaś album, który (wirtualnie lub faktycznie) trzymacie właśnie w swoich dłoniach.

SHAZALAKAZOO
Założony w 1996 roku w Belgradzie (Serbia) zespół ShazaLaKazoo jest ceniony na całym świecie i należy do czołówki światowej globalno-basowej sceny. Jest on jednym z pionierów twórczego łączenia ludowych inspiracji (początkowo bałkańskich, w późniejszym okresie już nie tylko) z nowoczesną „alternatywną elektroniką" z szerokiego spektrum gatunków. Założyciele zespołu - Milan Djuric (aka Neki) i Uros Petkovic - wspierani są obecnie przez trębacza Milosa Nikolica oraz skrzypaczkę i wokalistkę Aimilię Varanaki. ShazaLaKazoo wydało jak dotąd cztery długogrające albumy – „Speaking Balkanian” (2010), „Karton City Boom” (2011), „Monobrow” (2014) i „Metanational” (2016) - a do tego szereg EPek, singli i remiksów. Live-acty ShazaLaKazoo to skrajnie taneczne szaleństwo gwarantujące unikatowe doznania muzyczne i estetyczne. Zespół intensywnie koncertował (i koncertuje) na całym świecie, „zaliczając" na przestrzeni lat występy na setkach imprez, wydarzeń i festiwali o istotnej skali.

MASALA SOUNDSYSTEM
Masala Soundsystem to warszawski kolektyw istniejący od 2002 roku. Widowiskowo zderza świat tradycyjnych instrumentów i melodii z różnych stron świata z nowoczesnymi pętlami bębnów, głębokim basem i społecznie świadomą uliczną poezją (po polsku i po angielsku). Twórczość Masali przekracza gatunkowe ramy, w zależności od potrzeb sięgając po punkową wściekłość, taneczność elektroniki, hip-hopową ekspresję, dubową głębię czy etniczny mistycyzm. Zespół tworzą wirtuozi w swoich dziedzinach wywodzący się z na pozór odległych muzycznych światów, takich jak muzyka ludowa i etniczna, hip-hop czy nowoczesna muzyka elektroniczna. Ich wspólne działania artystyczne okazują się doskonale współgrać i łączą się w fascynującą całość. Efektem działalności Masali jest 10 długo- i średniogrających albumów (LP i EP), szereg singli oraz ponad 1000 koncertów, imprez i audycji radiowych w tym występy na największych i najbardziej prestiżowych krajowych festiwalach, a także kilkadziesiąt występów zagranicznych od Czech, Słowacji, Węgier czy Niemiec po Koreę Południową, Indie i Afganistan.