Główna treść strony.

Wschód Kultury/Inny Wymiar: Śladami Bułhaka - wystawa fotografii

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

wernisaż: 22 sierpnia 2024, godz. 19:30
wystawa czynna do 15 września 2024 codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10:00-17:00
wstęp wolny

Jan Bułhak, nazywany „ojcem polskiej fotografii”, w swojej działalności propagował ideę fotografii ojczystej - rejestrowanie spuścizny historycznej kraju w formie fotograficznej. Jego twórczość uważana jest za część wspólnego dziedzictwa kulturowego Białorusi, Litwy i Polski. Szczególne miejsce w jego twórczości zajęło Wilno, gdzie w 1912 roku otworzył swoją pierwszą pracownię i związał się z tym miastem na długie lata.

Łukasz Kujawa, Wojciech Skowysz, Piotr Łukaszuk, Krzysztof Wojno i Maciej Kupczyński to pasjonaci fotografii tradycyjnej, którzy kilkanaście lat temu poznali się na portalu aparaty-tradycyjne.net. Wirtualna znajomość przekształciła się we wspólne plenerowe spotkania - fotografowanie m.in. Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej, przemierzanie z aparatami nadnarwiańskich przestrzeni.

Zastanawiając się nad kolejnym fotograficznym wypadem postanowili oddać hołd Janowi Bułhakowi, przez długi okres związanemu z Wilnem. Latem 2023 roku postanowili odwiedzili to miasto i podobnie jak 100 lat temu Bułhak – spojrzeć na nie przez obiektyw aparatu analogowego i utrwalić obraz na tradycyjnym czarno-białym materiale światłoczułym.

Podczas kilkudniowego pleneru powstało trochę zdjęć, a wybrane trafiły na wystawę - prezentowane są papierowe odbitki wykonane tradycyjną metodą w ciemni.