Główna treść strony.

Święto Ulicy Warszawskiej w BOK/CLZ

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

7 września 2024 w godz. 10:00-17:00

Podczas Drugiego Święta Ulicy Warszawskiej w BOK/CLZ będzie można zwiedzić wystawy, posłuchać „Kordiana” w języku esperanto oraz uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych.

 

WYSTAWY

Marianna Oklejak: Cuda blisko niedaleko
wstęp wolny

Wystawa prezentuje ilustracje z dwóch książek: „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” (Wydawnictwo Harper Kids) oraz „Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych” (Wydawnictwo Libra PL). Ta pierwsza jest wprowadzeniem do polskich tradycji ludowych, swoiste ABC. Zobaczymy tu pisanki, ubiory, instrumenty muzyczne, a także kolędników oraz procesje na Niedzielę Palmową. Wszystko to ujęte w narrację pór roku i cykli ludzkiego życia - narodzin i śmierci, miłości i rozstania. Druga z książek to swobodna zabawa stylistyką tradycyjnej wycinanki - prostą formą i żywym kolorem - osnuta wokół baśniowej opowieści o dwóch braciach szukających szczęścia.

Oprócz warstwy wizualnej łącznikiem w obu książkach są słowa - w pierwszej każdej ilustracji towarzyszy komentarz, który jest fragmentem autentycznej pieśni ludowej. W drugiej cała fabuła jest podana w formie rymowanek w rytmice tradycyjnych tańców: oberka, polki czy wiwata.

Białystok młodego Zamenhofa
wstęp wolny
oprowadzanie z przewodnikiem o godz. 12:30 i 16:00 (godziny mogą ulec zmianie)

Wystawa opowiadająca o mieście, w którym urodził się i spędził swoje dzieciństwo twórca języka esperanto. Akcentowana jest wielokulturowość i wielojęzyczność Białegostoku z jego rynkiem w centrum porównywanym do biblijnej wieży Babel. Miejsce urodzenia Ludwika stało się inspiracją do stworzenia języka międzynarodowego, neutralnego, będącego, jak sądził Zamenhof, panaceum na kłótnie i nieporozumienia.

Zamenhof, Kraków i esperantyści na szklanych płytkach sprzed wieku
wstęp wolny

Fotografie wywołane i powiększone ze szklanych negatywów sprzed 111 lat przedstawiają Ludwika Zamenhofa i esperantystów, którzy przybyli z 30 krajów, goszczących podczas VIII Światowego Kongresu Esperanto w Krakowie. Utrwalone zostały półprywatne rozmowy, folklor Galicji oraz grupowe zdjęcia uczestników pod pomnikiem Mickiewicza i kopcem Kościuszki.

Łukasz Kujawa, Wojciech Skowysz, Piotr Łukaszuk, Krzysztof Wojno, Maciej Kupczyński: Śladami Bułhaka
wstęp wolny

Jan Bułhak (1876-1950) to nestor polskiej fotografii, filozof, teoretyk i praktyk. Propagował ideę fotografii ojczystej, czyli zarejestrowanie w formie fotograficznej spuścizny historycznej kraju. Szczególne miejsce w jego twórczości zajęło Wilno, gdzie w 1912 roku otworzył swoją pracownię. Związał się z tym miastem na długie lata, aż do wysiedlenia po II wojnie światowej. Wykonał dokumentację fotograficzną Wilna, jego krajobrazu i architektury. Był przedstawicielem piktorializmu. Jest autorem pojęcia fotografiki, mającego odróżnić grafikę artystyczną, od fotografii naukowej czy rzemieślniczej. Był współzałożycielem powstałego w 1947 r. Związku Polskich Artystów Fotografików. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim.

Latem 2023 roku grupa pasjonatów fotografii tradycyjnej (Łukasz Kujawa, Wojciech Skowysz, Piotr Łukaszuk, Krzysztof Wojno i Maciej Kupczyński) postanowiła odwiedzić Wilno i podobnie jak ponad 100 lat temu Jan Bułhak – spojrzeć na miasto przez obiektyw aparatu analogowego, utrwalając te obrazy na tradycyjnym czarno-białym materiale światłoczułym. Podczas kilkudniowego pleneru powstały zdjęcia, a te wybrane możecie Państwo obejrzeć na prezentowanej wystawie. Papierowe odbitki wykonali tradycyjnie w ciemni sami autorzy fotografii.

Melodia z dźwięków i wspomnień. Mikrohistoria Alicji Szataginowej
wstęp wolny

Historia Alicji Szataginowej, z domu Wille, jest z wielu względów wyjątkowa. Bohaterka naszej wystawy poświęciła życie nauczaniu gry na fortepianie, co na pewno wymagało zarówno talentu muzycznego, jak i cierpliwości. Pochodziła z zamożnej rodziny niemieckich fabrykantów, a obiekt, którego współtwórcą był jej ojciec Hubert Wille – dawniej Fabryka Beckera, obecnie Galeria Alfa – do dziś jest ważny dla wielu białostoczan. Co więcej, historia jej rodziny, w której odnaleźć można różne narodowości, wyznania i kultury, jest autentycznym dowodem na tak często przytaczaną dziś wielokulturowość Białegostoku. Prezentowana na wystawie kolekcja fotografii to także opowieść o tym, jak cienka jest czasem granica między pamięcią a zapomnieniem. Państwo Tomaszewscy, aktualni właściciele rodzinnego domu Alicji Szataginowej przy ul. Parkowej 6, zachowali bryłę pałacyku oraz zatroszczyli się o odnalezione w jego wnętrzu dokumenty. Zgodzili się na udostępnienie ich szerokiej publiczności przyczyniając się do zachowania tej mikrohistorii dla potomnych.

 

WARSZTATY

Warsztaty rodzinne: Wędrówki w czasie – historia jednego zegara
godz. 13:00
cena: 5 zł/dziecko

obowiązują zapisy tel.: +48 85 67 67 367

Zapraszamy wszystkich miłośników historii, techniki i rękodzieła w niezapomnianą podróż w czasie!
Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię zegara w bramie wjazdowej pałacu Branickich, a podczas zajęć praktycznych stworzą własny zegar!

Warsztaty będą wyjątkową okazją, by zgłębić historię i tajniki czasu!

 

SPOTKANIE

Narodowe Czytanie w esperancie
godz. 15:00
wstęp wolny

W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Cała Polska czyta tę trylogię po polsku, a my w Białymstoku czytamy ją w esperancie. Dzieje się to za sprawą poetki Lidii Ligęzy z Krakowa, która właśnie skończyła tłumaczenie dramatu. Korekty dokonał Tomasz Chmielik ze Świdnika. Równocześnie z tekstem czytanym w esperancie uczestnicy będą widzieli na ekranie tekst w języku polskim. Przypomnimy także fakty z życia Juliusza Słowackiego. Warto przynieść swoje książki z domu, a na miejscu ostemplujemy je okolicznościową pieczątką.

Organizatorzy: BOK/CLZ oraz Białostockie Towarzystwo Esperantystów przy współpracy z Książnicą Podlaską Filia nr 14 Esperanto Libraro.



KREATYWNA PRZESTRZEŃ DLA DZIECI

Sala Gier i Zabaw
w godz. 10:00-16:00
wstęp wolny

Sala Gier i Zabaw to przestrzeń kreatywnej, twórczej zabawy, dla dzieci i dorosłych. Kolekcja wyjątkowych gier i zabawek służy temu, by dziecko ćwiczyło logiczne myślenie, rozwijało zdolności manualne, refleks i pamięć. Do Waszej dyspozycji są fantastyczne zabawki kreatywne, m.in.: teatrzyk z ręcznie uszytymi lalkami, krzywa podłoga i zwierciadła, magnetyczna ściana; zestawy do ćwiczeń zmysłów i intelektu, np.: memory w rozmiarze XXL, kostki naciskowo-pamięciowe, kule edukacyjne; czy zabawki do treningu koordynacji ruchowej: dysk do balansowania, bulik, tablica sprawnościowa. Ponadto: droga do układania oraz auta i znaki drogowe, a także drewniane zabawki ludowe i inne!