Główna treść strony.

Ja, piszący o tym… Kronika wsi Pomygacze | spotkanie promocyjne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

27 marca 2025, godz. 17:00
wstęp wolny

goście: Agnieszka Knyt (Fundacja Ośrodka KARTA) i prof. Paweł Rodak (Instytut Kultury Polskiej UW)
prowadzenie spotkania: Urszula Dąbrowska (Stowarzyszenie WIDOK)

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki

 

Ja, piszący o tym… Kronika wsi Pomygacze

Ta prowadzona przez niemal 50 lat kronika białostockiej wsi to jedyny w swoim rodzaju taki zapis historii lokalnej. Opowiada m.in. historię Pomygaczy od XIV wieku, podaje wierzenia ludowe, miejscowe obyczaje, gwarę, opisuje codzienne życie mieszkańców i jej Autora. Michał Więcko – chłop, filozof samouk, ludowiec, społecznik – był również postacią nietuzinkową. Spis jego zasług dla lokalnej społeczności zająłby wiele stronic, dość że otrzymał za nie 17 odznaczeń państwowych, w tym jedno z najwyższych – Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski.

Potrzebowałam tematu do reportażu i pojechałam poznać dziejopisa. Zastałam Michała Więcko w jego gospodarstwie. Wysoki, trzymał się prosto. Przyjął mnie gościnnie. Mówił rozważnie, z godnością, ale i dowcipnie, głaszcząc srebrne wąsy i brodę. Opowiedział, że nawiedzali go już dziennikarze. Redaktorów u niego było kilkunastu, a redaktorzy naród szyty, bity, na klej brany. Wypytywali o różne sprawy, bo kogo mieli pytać, jak nie jego, skoro pełnił po wojnie pięćdziesiąt funkcji społecznych, ma siedemdziesiąt legitymacji, wszystkie razem schowane w pudełku. Ludzie mówili mu nieraz – Więcko, poluzuj na starość. Ale on nie chce. Żyje w Pomygaczach 78 lat i ciągle ten sam, a Pomygacze odmienione, już nie dzikie, nie strzeszane ani nie howienne.

Małgorzata Szejnert

[opis pochodzi ze strony wydawcy]

 



Agnieszka Knyt – redaktorka naczelna Wydawnictwa Fundacji Ośrodka KARTA, tłumaczka, autorka i współautorka książek oraz wystaw z zakresu historii XX wieku, redaktorka serii „Świadectwa. XX wiek” opartej na źródłach indywidualnych (wspomnienia, dzienniki, listy etc.). Autorka wyboru i opracowania książki Michała Więcko Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze.

Paweł Rodak – profesor w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Rady IKP (od 2020 roku); członek Rady Naukowej Dyscypliny Nauki o Kulturze i Religii (od 2019 roku), członek Komisji Rektorskiej Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, profesor Sorbonne Université oraz dyrektor Centre de Civilisation Polonaise (2016-2019), dyrektor IKP UW (2012-2016), kierownik Zakładu Historii Kultury IKP UW (2009-2013).
Zainteresowania badawcze: historia nowoczesnej literatury i kultury polskiej XIX i XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojennego i diarystyki) oraz antropologia słowa w kulturze (przede wszystkim badanie praktyk pisma i druku, a także historia książki i historia lektury). W mojej pracy badawczej od wielu lat blisko współpracuję z francuskimi grupami badawczymi. Za moje największe osiągnięcie mogę uznać wprowadzenie do polskiej humanistyki nowego rozumienia dziennika osobistego jako praktyki piśmiennej oraz docenienie roli materialności w analizie zapisów autobiograficznych.

Urszula Dąbrowska – specjalistka w dziedzinie promocji i komunikacji, dziennikarka wcześniej związana z lokalnymi mediami, dzisiaj freelancerka, prezeska Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK, które zajmuje się odkrywaniem i popularyzowaniem fotograficznego dziedzictwa polsko-białoruskiego pogranicza (np. kolekcji Bolesława Augustisa z lat 30. z Białegostoku) i archiwistyką społeczną, koordynatorka wielu projektów kulturalnych i historycznych.