W kwietniu tradycyjnie celebruje się książki i literaturę, warto więc wybrać się do Centrum im. Ludwika Zamenhofa, bo nie zabraknie tam wydarzeń właśnie z książką w roli głównej. Warto się wybrać tym bardziej, że z myślą o odbiorcach wprowadzamy pewne zmiany!
Działające przy Białostockim Ośrodku Kultury Centrum im. Ludwika Zamenhofa do tej pory było otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00.
– Nadchodząca wiosna to świetna okazja, aby otworzyć się na dłużej – zapowiada Agnieszka Kajdanowska, kierowniczka działu dziedzictwa kulturowego Białostockiego Ośrodka Kultury. – W każdy czwartek wydłużamy więc czas pracy. Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualnych zwiedzających od godziny 9:00 do 19:00.
To nie koniec udogodnień – od kwietnia studenci mogą korzystać ze „studenckich czwartków”. – Tego dnia studenci kupią bilet za połowę ceny, czyli za jedynie 4 zł! Mamy nadzieję, że nasza oferta zachęci studentów do odwiedzania Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Naprawdę warto zobaczyć prezentowane właśnie tu wystawy czasowe oraz tę poświęconą patronowi CLZ – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, dyrektorka BOK.
Pierwsza z nich to „TWOJE DŁONIE / DAJNE HENT” Jakuba Skrzypczaka – ilustracje do muzycznego albumu „MAJNE HENT / MOJE DŁONIE” Mai Miro i Patrycji Betley, inspirowane wierszami poetek jidysz. WIĘCEJ
Druga to ciesząca się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających wystawa „ZOFIA RYDET. ZAPIS SOCJOLOGICZNY”. Wystawa ta została właśnie przedłużona do 6 maja. Tego dnia, w ramach finisażu wystawy odbędzie się pokaz filmu o Zofii Rydet Nieskończoność dalekich dróg w reż. Andrzeja Różyckiego oraz spotkanie z Karolem Hordziejem, kuratorem (m.in. pokazywanej właśnie w Muzeum Fotografii w Krakowie wystawy „Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni”), wykładowcą i menadżerem kultury. Początek wydarzenia o godz. 18:00, wstęp jest wolny. WIĘCEJ
Trzecia wystawa, którą można obejrzeć na ul. Warszawskiej 19 to „PAMIĘTNIKI Z II WOJNY ŚWIATOWEJ. MIKROHISTORIA WALDEMARA BAKSA”. Gdy wybuchła wojna, Waldemar Baks miał 13 lat, gdy się skończyła – 19. Przez cały ten czas zapisywał swoje codzienne przeżycia w zeszytach. Jego dzienniki są zapisem pozornie zwyczajnej codzienności, nad którą wisi ciągłe widmo okupacji oraz ciekawą dokumentacją funkcjonowania miasta w tamtym okresie. Trudności z dostępem do dóbr, poruszaniem się po mieście, napięcia i konflikty przeplatają się ze spotkaniami towarzyskimi, wyjściami do kina czy na plażę. Relacja Waldemara Baksa jest tym bardziej ważna, że została napisana na gorąco, opisuje rzeczywistość, jaką autor czuł i widział w momencie, kiedy się działa.
Dzienniki Waldemara Baksa zostały wydane przez Białostocki Ośrodek Kultury w 2023 roku jako „Pamiętnik z dorastania. Wojenne wspomnienia z lat 1939-1944” (wydawnictwo jest do nabycia w kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa). Na wystawie prezentowane są fragmenty tych pamiętników oraz fotografie i dokumenty z domowego archiwum Waldemara Baksa. WIĘCEJ
Wśród kwietniowych propozycji Centrum im. Ludwika Zamenhofa znajdą też coś dla siebie poszukiwacze nowych interesujących lektur.
Gośćmi trzeciego już spotkania z cyklu EKSPERCI/EKSPERTKI u Zamenhofa, organizowanego 10 kwietnia o godz. 17:00 będą Maria Niemyjska-Czarnow (kierowniczka Filii nr 14 Esperanto Libraro Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku) oraz Jarosław Parzyszek (białostocki esperantysta, przez wiele lat prezes Fundacji im. Ludwika Zamenhofa). Powiedzą oni O literaturze esperanckiej słów kilka i przedstawią trzy ważne dla tej literatury postaci: Antoniego Grabowskiego, Kazimierza Beina i Istvána Nemere. Wszyscy byli tłumaczami. Antoni Grabowski był także działaczem międzynarodowego ruchu esperantystów i poliglotą, Kazimierz Bein – esperanckim aktywistą i leksykografem, zaś István Nemere – niezwykle płodnym węgierskim pisarzem (opublikował 800 książek!). WIĘCEJ
Zaledwie dzień później, bo 11 kwietnia o godz. 18:00, we współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się spotkanie promocyjne książki Pauliny Włodawer, Tam, gdzie kończył się świat.
W spotkaniu wezmą udział: dr Przemysław Kaniecki (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Anna Pyżewska (Muzeum Pamięci Sybiru) i Alexander Włodawer, syn Pauliny Włodawer (online), a poprowadzi je dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru.
Paulina Włodawer to postać niezwykła – uznana naukowczyni, biochemiczka, profesorka nauk przyrodniczych. Pod koniec lat 60. zmuszona do emigracji, wyjechała do Szwecji. Pracowała w prestiżowym Instytucie Karolinska w Sztokholmie, prowadząc pod kierunkiem Bengta Samuelssona badania nad prostaglandynami (za osiągnięcia w tej dziedzinie Samuelsson w 1982 roku otrzymał Nagrodę Nobla). Dopiero 40 lat po wojnie spisała swoje wspomnienia z życia na Syberii, które zostały wydane dzięki współpracy Muzeum Pamięci Sybiru i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
We wrześniu 1939 roku, z mężem Arturem uciekła z okupowanej Warszawy na wschód Polski, do Łucka. Stamtąd, w czerwcu 1940 roku oboje zostali deportowani w głąb Związku Sowieckiego, do Asino na Syberii. Do Polski wrócili dopiero w 1946 roku. Ich losy wpisują się w tę część polskiej historii, o której rzadko się mówi i pisze. W powszechnej świadomości ofiarami masowych sowieckich deportacji z lat 1940-1941 byli wyłącznie Polacy. W rzeczywistości drugą pod względem liczebności grupę wywiezionych stanowili polscy Żydzi, a ich losy były równie dramatyczne, co losy Polaków. WIĘCEJ
Na kolejną promocję książki – Pożydowskie. Niewygodna pamięć autorstwa Agnieszki Dobkiewicz Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza 25 kwietnia o godz. 18:00.
Agnieszka Dobkiewicz jest pisarką, publicystką, dziennikarką i prezeską Fundacji IDEA, promującej dziedzictwo historyczne i kulturowe Dolnego Śląska. Jej wydana przez wydawnictwo ZNAK Koncept książka to dwanaście reportaży, będących przyczynkiem do refleksji nad tym, jak głęboko w polską tożsamość sięgają żydowskie korzenie. Autorka mierzy się z kwestią, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie. Zabiera nas w podróż przez 80 lat skomplikowanych relacji polsko-żydowskich w powojennej historii Polski. Odwiedza różne regiony kraju i w charakterystyczny dla siebie sposób odkrywa to, co zapomniane, nieznane, niechciane i niewygodne. Przekonuje, że materiał polskiej duszy tka się nieustannie, a żydowskość jest jednym z jej wątków. WIĘCEJ
Wiosna to dobry czas na poznawanie Białegostoku i jego sekretów. Pomoże w tym odświeżona wersja Questu Monumentalnego, czyli gry terenowej wiodącej szlakiem białostockich pomników. Quest jest okazją do świetnej zabawy dla dzieci i dorosłych, kończy się „zdobyciem skarbu” i jest dostępny bezpłatnie w kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa. WIĘCEJ
Centrum im. Ludwika Zamenhofa mieści się przy ul. Warszawskiej 19, udział we wszystkich wspomnianych wydarzeniach jest bezpłatny.
Polecamy również nasze wydawnictwa. To wyjątkowa kolekcja książek związanych z historią miasta i regionu oraz sukcesywnie wzbogacany zbiór unikatowych publikacji: albumów zawierających nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia, opracowań i esejów podejmujących historyczne i regionalne wątki w celu upowszechnienia ich i przybliżenia szerszej publiczności. To pozycje obowiązkowe na półce każdego miłośnika historii regionalnej, doskonałe „przewodniki” dla młodego pokolenia i wspaniała pamiątka z pobytu w Białymstoku i na Podlasiu.
Nasze wydawnictwa i gadżety można kupić w kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa w godzinach pracy instytucji.
Dodatkowe pytania prosimy kierować na adres mailowy: centrum@centrumzamenhofa.pl