Główna treść strony.

Ostatni świadek

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

CLZ i IPN z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszają na spotkanie z autorami reportażu "Ostatni świadek". Bohaterem audycji jest Samuel Willenberg, który opowiada o swoim życiu, pobycie w obozie, ucieczce i powojennych losach. Podczas spotkania będzie można usłyszeć fragmenty reportażu. Audycja zwyciężyła w kategorii "Losy" w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Audycja Historyczna Roku" organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

Spotkanie z autorami reportażu radiowego: Jolantą i Andrzejem Rudnikami

27.01.2015 (wtorek), godz. 18.00
Prowadząca: dr Ewa Rogalewska (IPN)

 

Fragment reportażu "Ostatni świadek", Polskie Radio Koszalin.

"Samuel Willenberg jest ostatnim żyjącym więźniem hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince. Ukończył już 90 lat, jest starym człowiekiem, ale chociaż z trudem się porusza to jest energiczny, lubi żartować i bardzo emocjonalnie reaguje na to, co się dzieje i ciągle ma przed sobą coś ważnego do zrobienia. Ta jego energia zaskakuje i udziela się innym, pobudza do myślenia i stawiania pytań – jak można żyć, gdy było się w Treblince….

Spośród niemieckich obozów śmierci to Treblinka była najbardziej morderczym, bo – jak zeznał podczas procesu po wojnie jeden z SS-manów: „Auschwitz to była fabryka. Bełżec – laboratorium. A Treblinka była taśmą śmierci – prymitywną, ale skuteczną.”

 

Reportaż do wysłuchania

 

Jolanta Rudnik

Od wielu lat dziennikarka radiowa, laureatka licznych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych na reportaż radiowy. Zajmuje się problematyką społeczną, historią, pograniczem kultur. Laureatka Nagrody im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii „Losy” w I edycji Konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku” za reportaż „Czarny temat – Regina”.

 

Andrzej Rudnik

Dziennikarz Radia Koszalin, laureat wielu nagród za reportaże i audycje o tematyce społecznej i politycznej. Zajmuje się przede wszystkim tematyką polityczną i historią.

 

dr Ewa Rogalewska

Historyk, muzealnik. Od 2000 r. pracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, kierownik Referatu Wystaw i Edukacji Historycznej, wcześniej pracownik Muzeum w Tykocinie, badaczka dziejów białostockich Żydów, autorka naukowej monografii „Getto białostockie. Doświadczenie Zagłady – świadectwa literatury i życia” (Białystok 2008, wyd. II – Białystok 2014).

 

Współorganizator:

 Logo Instytutu Pamięci Narodowej

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie

    Spotkanie

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie

    Spotkanie

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie

    Spotkanie

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie

    Spotkanie