Podczas warsztatów korzystamy z relacji i archiwaliów zgromadzonych w ramach projektu Mediateka CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu. Uczestnicy poznają historię i uczą się pracy z materiałami archiwalnymi: relacjami biograficznymi, fotografiami, dokumentami i mapami.
Zajęcia są świetnym uzupełnieniem zajęć szkolnych oraz wstępem do badania własnych domowych archiwów. Ich celem jest rozbudzenie u uczestników zainteresowania historią lokalną oraz zachęcenie ich do indywidualnego poznawania i interpretowania (traktowania ze zrozumieniem) tej historii. Ponadto warsztaty popularyzują Mediatekę CLZ i w ogóle archiwa jako źródła wiedzy o historii miasta, ale też jako społeczne archiwa pamięci i media, które mogą połączyć najmłodsze i najstarsze pokolenia mieszkańców.
Tematy warsztatów do wyboru:
Linia czasu
Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób znane im z podręczników historyczne wydarzenia przenikają się z losami zwykłych ludzi. Popracują z takimi archiwaliami, jak relacje i fotografie.
wiek uczestników: 10+
czas trwania: 90 min
liczba uczestników: 10-30 osób
Spacer po centrum
Uczestnicy naniosą znane sobie współcześnie miejsca na mapę Białegostoku z okresu międzywojennego. Z pomocą relacji ówczesnych mieszkańców i archiwalnych fotografii wyobrażą sobie, jak wyglądałaby ich droga do szkoły czy kina w tamtych czasach.
grupa wiekowa: 13-19 lat
czas trwania: 90 min
liczba uczestników: 10-30 osób
opłata: 10 zł od osoby