Główna treść strony.

ŻUBROFFKA 2018: Warsztaty filmu dokumentalnego dla seniorów - Gość w Dom

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/warsztaty w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
prowadzenie: Grzegorz Brzozowski i Magda Kowalczyk
udział bezpłatny
zgłoszenia i pytania: film@bok.bialystok.pl lub telefonicznie: 85 746 13 15

Festiwal ŻUBROFFKA edukuje!

Gościnność towarzyszy najważniejszym chwilom naszego życia: wspólnie celebrujemy nowe związki i odnawiamy dawne relacje. Gościnność to jedno z najważniejszych doświadczeń kształtujących nas jako wspólnotę – także z ludźmi, którzy na pozór wydają się nam radykalnie obcy. Jak zauważają antropolodzy gościnności, np. Tom Selvyn, w centrum gościnności często znajdują się rytuały spożywania posiłków. Nie ma zatem goszczenia bez jedzenia. Gościnność to jednak nie tylko okazja do spróbowania regionalnych potraw, to przede wszystkim spotkanie, w ramach którego można bez pośpiechu podzielić się historiami życiowymi, wiążącymi się z tym, co pojawia się na stole. Jakie historie wiążą się zatem z podlaską gościnnością i jej bohaterami – kulebiakiem, sztruclem, kwasem chlebowym, babką ziemniaczaną i innymi rodzinnymi potrawami, na które przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie? Jak możemy udokumentować te historie? Jak możemy się nimi podzielić z gośćmi – nawet jeśli są przedstawicielami odmiennych kultur? Właśnie takimi zagadnieniami zajmiemy się podczas naszych warsztatów dokumentalnych.

Grzegorz Brzozowski – absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, film dokumentalny poznawał pod opieką Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakeviciute. Studiował również socjologię, psychologię i reportaż na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie w Utrechcie oraz Yale University. Obecnie pracuje nad doktoratem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, badając polskie wspólnoty festiwalowe. Redaktor i szef działu recenzji „Patrząc” na portalu Kultura Liberalna.

Magda Kowalczyk – operatorka i dokumentalistka, autorka zdjęć m.in. do filmu „Obcy na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego.

informacje o pozostałych warsztatach w ramach MFFK ŻUBROFFKA
ŻUBROFFKA na FB