Główna treść strony.

Koncerty podczas XIX Białostockich Dni Zamenhofa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/159. rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa
14-15 grudnia 2018
wstęp wolny

14 grudnia (piątek)
godz. 19.30

Karolina Halicka i Wiktor Lagutin: Sola sopir’ de l’ sin’ (wiersz Mihaia Eminescu, esp. tłum. Kálmán Kalocsay, mel. Guilelm Șorban)

15 grudnia (sobota)

godz. 17.00 – Koncert zespołu dziecięcego Uku-Donaco Bjalistoko ze wsparciem innych grup muzycznych. W programie m.in. utwór Mordechaja Gebirtiga w tłumaczeniu Tomasza Chmielika

godz. 17.40 – Promocja „Ho, tiuj fremduloj” Feliksa Hillera – reprint pierwszej w historii operetki wydanej w Białymstoku. Koncert zespołu Frey-Lech Trio Lecha Mazurka: w programie dwa utwory z operetki

godz. 18.00 – Koncert duetu esperanckiego Dominika i Georgo Handzlik

Zespół Frey-Lech Trio powstał na początku 2011 roku w Białymstoku z inicjatywy lidera, Lecha Mazurka zafascynowanego pięknem muzyki żydowskiej w jej klezmerskiej odsłonie. Od początku grupa współpracowała ściśle z Białostockim Ośrodkiem Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Białostockim Towarzystwem Esperantystów.

Trio występowało m.in. podczas: IV Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor” w Białymstoku, XXI Muzycznych Dialogów nad Bugiem – Mielnik, podczas V Międzynarodowego Festiwalu, Muzyki, Sztuki i Folkloru w Wasilkowie. We wrześniu 2012 roku dało też koncert podczas wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Michałowie. W mieszanych składach, wspólnie z młodzieżą z zespołu Young Folk Crew, koncertowało także na Białorusi, Litwie i na Sycylii. Koncertuje na wielu wydarzeniach esperanckich w Białymstoku. Jego członkami są Katarzyna Breczko, Joanna Gryko i Lech Jan Mazurek.

Katarzyna Breczko - absolwentka Akademii Muzycznej im. G.K. Bacewiczów w Łodzi (Wydział Wokalno-Aktorski) a także Studium Pedagogiczno-Psychologicznego przy Akademii Muzycznej w Łodzi. W sezonie 2006-2007 była chórzystką w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Nauczyciel dyplomowany muzyki i zajęć artystycznych w podlaskich szkołach. Edukatorka zajęć wokalnych i miłośniczka muzyki żydowskiej. W 2015 roku zrealizowała projekt „Shalom na Kamiennej” śpiewając z młodzieżą przeboje muzyki żydowskiej. W 2016 roku otrzymała nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Białystok dla wyróżniających się nauczycieli - animatorów kultury.

Joanna Gryko - absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, wieloletnia koncertmistrzyni i solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej, muzyk orkiestrowy i kameralistka. Obecnie jest stałą członkinią wielu zespołów: Duet Jo-anna, Trio Romantico, Trio Aclassico oraz Podlaskiej Orkiestry Salonowej. Gra wszechstronny repertuar od przebojów muzyki klasycznej i operowej po muzykę rozrywkową. Stale koncertuje w kraju i za granicą oraz współtworzy programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Swoją wirtuozowską działalność utrwaliła na dwóch płytach: „Romanse Rosyjskie” grając z zespołem Trio Romantico oraz „Fantazja księżycowa” w wykonaniu Duetu Jo-Anna. W zespole klezmerskim Frey-Lech Trio jest od września 2016 roku.

Lech Jan Mazurek - szef zespołu, kompozytor, aranżer grający na akordeonie cyfrowym - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Dyrektor Objazdowej Szkoły Muzycznej a także założyciel i prezes Fundacji Muzyczne Barwy Podlasia. Pasjonat edukacji muzycznej dzieci i młodzież. Instruktor kilku zespołów m.in. Zaścianki Uku Band, Dziecięca Orkiestra Ukulele - Białystok, Orkiestra Form Różnych - Michałowo, Uku-Donaco Bjalistoko, Wasilkowskie Ukulele, Kwartet Akordeonowy z Białegostoku. W roku 2012 z zespołem Frey-Lech Trio nagrał pierwszą płytę z muzyką instrumentalną. W roku 2014 nagrał klezmerską płytę DVD „Zemoce chen be ainai” ze swoim młodzieżowym składem Młoda Folkowa KREW. W 2015 roku stworzył muzykę do etiudy filmowej Tomasza Wiśniewskiego „Piękny czas”. 

Georgo Handzlik - esperancki bard, koncertujący od ponad 30 lat w esperanckim świecie, założyciel i aktor esperanckiego teatru „Verda Banano”, z którym występował w kilkudziesięciu krajach. Fraszkopisarz, tłumacz poezji. Jego córka - Dominika Handzlik, to studentka ostatniego roku Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, aktorka, wokalistka, skrzypaczka, laureatka wielu festiwali piosenki literackiej, m.in. I nagrody V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German w Warszawie, II nagrody tegorocznego Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Podczas Światowego Kongresu Esperantystów w Lizbonie w 2018 roku wystąpili wspólnie po raz pierwszy w pełni łącząc swoje artystyczne siły.

Na koncercie podczas XIX Białostockich Dni Zamenhofa Georgo i Dominiki Handzlik wykonają autorskie piosenki Georgo Handzlika, utwory zarówno liryczne, jak i kabaretowe, swoją treścią związane najczęściej z ruchem esperanckim. Repertuar tego rodzinnego duetu zawiera także esperanckie tłumaczenia utworów, m.in. Jaromira Nohavicy i Jacka Kaczmarskiego.

pełny program XIX Białostockich Dni Zamenhofa