Główna treść strony.

Promocja książki "Zamenhof w Warszawie"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/prezentacja wydawnictwa oraz spotkanie z autorem Romanem Dobrzyńskim
14.04.2019 (niedziela), godz. 17:00
prowadzenie: Agnieszka Kajdanowska
wstęp wolny
możliwość zakupu książki w cenie 20 zł

„Zamenhof w Warszawie” to publikacja pomyślana jako przewodnik po Warszawie śladami Ludwika Zamenhofa, swoisty spacer po mieście, z którym związał życie Ludwik i jego najbliżsi po opuszczeniu Białegostoku w 1873 roku. To wycieczka śladami przeszłości, ale także przechadzka tropem współczesnych murali upamiętniających Doktora Esperanto.

Jest to także na pewno pionierska praca na temat losów członków rodziny Zamenhof. Odnotowane przez Romana Dobrzyńskiego szczegóły ich biografii dowodzą, że nie tylko Ludwik był postacią wybitną, wszechstronnie uzdolnioną i realizującą się w różnych sferach życia. Poznajemy ciekawostki z ich życia, m.in. pasję wydawniczą Henryka Zamenhofa, brata Ludwika, lekarza dermatologa i założyciela dwutygodnika „Kobieta”, periodyku wyjątkowego w skali Europy i odważnie poruszającego wiele tematów tabu. Większą część życia rodzina Zamenhof spędziła w Warszawie, mieście, które w opowieści autora jawi się jako miejsce szansy na nowe życie dla społeczności żydowskiej. Po latach staje się niestety także miejscem ich tragicznego końca, którego symbolem jest Umschlagplatz, skąd odchodziły transporty do Treblinki. Z warszawskiego getta, o ironio, wiodła do niego ulica imienia Zamenhofa…

Książka wiedzie nas po okupowanej Warszawie szlakiem naznaczonym walką i męczeństwem narodu żydowskiego uwięzionego w getcie. Przybliża nam losy i sylwetki nielicznych ocalonych, takich jak choćby Krzysztof Ludwik Zaleski-Zamenhof, wnuk Ludwika, a także bohaterskie postawy ocalających, pośród nich księdza Marcelego Godlewskiego i Ireny Sendler. 

Poruszanie się po ówczesnej Warszawie ułatwią zamieszczone w książce plany dzielnicy Muranów oraz Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej. Z kolei po raz pierwszy publikowane w tak rozbudowanej formie drzewo genealogiczne rodziny Zamenhof – owoc badań Romana Dobrzyńskiego i pracowników Centrum im. Ludwika Zamenhofa – pozwolą bliżej poznać losy jego najbliższych.

Roman Dobrzyński (ur. w 1937 r. w Warszawie) – pisarz, dziennikarz, podróżnik, reżyser filmów dokumentalnych, reporter telewizyjny, zafascynowany światem iberoamerykańskim; autor książek m.in. o Hiszpanii, Portugalii, Peru, Brazylii i Nikaragui.

Propagator esperanta, podkreślający polski rodowód języka międzynarodowego. Aktywny działacz ruchu esperanckiego. Jako prezes Polskiego Związku Esperantystów, w 1987 roku organizował Światowy Kongres Esperanta w Warszawie – w setną rocznicę narodzin języka międzynarodowego. W 1989 roku został wiceprezesem Światowego Związku Esperanta (UEA), w 2005 roku otrzymał tytuł honorowego członka tej organizacji.

Esperanto to drugi, obok polskiego, język twórczości Romana Dobrzyńskiego. Opublikował setki artykułów w prasie esperanckiej i zrealizował kilkadziesiąt filmów z komentarzami w języku międzynarodowym. Za film „Japana Printempo” („Japońska Wiosna”) o ruchu kulturowym Oomoto otrzymał w 2011 roku w Kopenhadze I nagrodę na Konkursie Sztuk Pięknych Światowego Związku Esperanta. Największy rozgłos przyniosła mu książka „Ulica Zamenhofa” napisana po polsku w formie wywiadu z Ludwikiem Zaleskim-Zamenhofem, wnukiem twórcy esperanta. Książka została przełożona na esperanto i wydana na Litwie w 2003 roku. Jej przekłady ukazały się w 15 językach.

Drugie, poprawione i uzupełnione wydanie publikacji "Zamenhof w Warszawie" otrzymało nową szatę graficzną, zostało także przetłumaczone na język angielski.

 

Agnieszka Kajdanowska – absolwentka historii Uniwersytetu w Białymstoku, starsza specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego w Białostockim Ośrodku Kultury. W swojej pracy bada i upowszechnia wielokulturowe dziedzictwo Białegostoku i regionu oraz wiedzę o Ludwiku Zamenhofie i języku esperanto. Od 2010 r. zajmuje się nagrywaniem, opracowywaniem oraz udostępnianiem wywiadów w ramach Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu, m.in. z białostockimi esperantystami. Pomysłodawczyni i kuratorka wystaw związanych z historią i wielokulturowym dziedzictwem Białegostoku i Podlasia. Koordynatorka i redaktorka wydawnictw, m.in. „Bojary”, „Białostoczanie mówią”, „Białostoccy Esperantyści”, „Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915-1939”, „Zamenhof w Warszawie”.

 

program obchodów 102. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Promocja

    Promocja "Zamenhofa w Warszawie"