Główna treść strony.

Starosielce – miasto kolejarzy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

3 lipca - 9 sierpnia 2020, od środy do niedzieli w godz. 10:00-12:00 i 13:00-17:00
zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu: tel. 85 67 67 367 lub kasa@centrumzamenhofa.pl
kuratorki: Joanna Schmidt (Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku), Agnieszka Kajdanowska (Białostocki Ośrodek Kultury)

wybór i montaż materiałów audio-wizualnych: Tomasz Pobot (Białostocki Ośrodek Kultury)

Wytyczne dla wystaw, zwiedzania, galerii Białostockiego Ośrodka Kultury (PL, PDF, 160.83KB)

oświadczenie uczestnika wystawy (PL, PDF, 877.29KB)


W 2019 roku obchodziliśmy setną rocznicę nadania praw miejskich Starosielcom. Kiedyś było to prężnie rozwijające się miasto, m.in. dzięki usytuowanym tu od czasów carskich zakładom kolejowym, dziś jest to jedna z dzielnic Białegostoku. 

Zapraszamy Państwa na nową odsłonę wystawy o Starosielcach! Wystawa w ubiegłym roku była  prezentowana w samym sercu dzielnicy, a obecnie, wzbogacona o nagrania świadków historii oraz zdjęcia z Mediateki CLZ - archiwum historii mówionej miasta i regionu, pokazywana jest w siedzibie Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19. Ekspozycja przybliża dzieje miasta i jego mieszkańców od początków osady po lata 50. XX w., kiedy to przestaje być samodzielnym miastem, a staje się częścią Białegostoku.

Za sprawą nagrań na wystawie oddajemy głos samym starosielczanom, którzy opowiadają o przeszłości swojej miejscowości. Są tu sentymentalne wspomnienia z dzieciństwa, dramatyczne opowieści z czasów wojny, a także opisy samego miasta i jego mieszkańców, z przewijającymi się zakładami kolejowymi w tle. Wszystkich wspomnień można wysłuchać w naszej siedzibie przy ul. Warszawskiej 19.

Materiały eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu, a także od osób prywatnych. 

Zdjęcie z archiwum Larysy Ziembickiej / Mediateka CLZ

Organizatorzy:
Białostocki Ośrodek Kultury
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku