Główna treść strony.

Opowiedz mi, dziadku, pokaż mi, babciu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

28 maja - 29 sierpnia 2021, od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00
kuratorka: Agnieszka Kajdanowska
autorka aranżacji: Magdalena Płońska

Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny

wytyczne dla wystaw, zwiedzania, galerii Białostockiego Ośrodka Kultury (PL, PDF, 160.83KB)
oświadczenie uczestnika wystawy (PL, PDF, 877.29KB)

Dziś już mało kto pamięta, co to była baca, cymbergaja, czy klipa, że najlepszym miejscem do spędzania wolnego czasu było podwórko, ogród i ulica, a najlepszą zabawę można było „rozkręcić” za pomocą patyka, kredy, piłki, kilku towarzyszy i odrobiny wyobraźni. Proponujemy starszym mieszkańcom Białegostoku sentymentalną podróż w przeszłość, podczas której przypomną sobie gry, zabawy i zabawki ze swego dzieciństwa. Młodszemu pokoleniu chcemy zaś pokazać, jak i czym bawili się dawniej białostoczanie, a także jak wtedy spędzało się czas wolny, również ten świąteczny. Przypominamy czasy, gdy wielkie znaczenie w życiu dziecka miała rodzina, zwykle wielopokoleniowa, a babcie i dziadkowie mieli wpływ na wychowanie najmłodszych, będąc także skarbnicą wiedzy o przeszłości i dawnych tradycjach. Wraz z Państwem cofamy się w przeszłość o 60, 70, a w kilku przypadkach nawet o 100 lat. Przenosimy się do czasów, kiedy słowo dzielnica nie kojarzyło się ze skupiskiem bloków, ale określało po prostu część miasta z mniejszymi i większymi domkami, posiadającymi ogrody, a przynajmniej podwórka. Żyły tam zwierzęta, którymi dzieci na co dzień się opiekowały i które były towarzyszami ich zabaw. To podróż w przeszłość, do czasów kiedy wielopokoleniowe rodziny i sąsiedzi naturalnie integrowali się ze sobą, spędzając razem majowe i czerwcowe pikniki w Zwierzyńcu i na Pieczurkach lub spacerując po Plantach.

Na wystawie oddajemy głos samym białostoczanom. To oni – świadkowie historii – są naszymi przewodnikami po świecie, w którym to piłka i rower (często składany samodzielnie) były największym marzeniem młodego człowieka, zaś wolny czas spędzało się wspólnie z innymi dziećmi, licznie zamieszkującymi okoliczne domy.

Wspomnienia i archiwalne zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu prowadzonej od 2010 roku przez Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Prezentujemy również kilka dawnych gier podwórkowych oraz przykłady typowych zabawek naszych dziadków i rodziców. Zachęcamy do przetestowania gier, w których odtworzeniu pomogli nam białostoczanie. W tym celu nasz taras zamieni się w plac zabaw.
Więcej propozycji zabaw, archiwalne zdjęcia oraz fragmenty wspomnień odnaleźć można w książce towarzyszącej wystawie.

Wydawnictwo będzie do nabycia w kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz w kasie Kina Forum w cenie 40 zł od 28 maja br.

Zabawki znajdujące się na wystawie pochodzą od osób prywatnych oraz ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021.

Patronat medialny:

Pliki do pobrania