Główna treść strony.

Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

24 września 2021 (piątek), godz. 20:00
wstęp wolny

Program:

 • 20:00 inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021
  Festiwal otworzą:
  Zastępca Prezydenta Miasta Białystok Rafał Rudnicki
  Dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska
  Dyrektor Artystyczny Festiwalu Grzegorz Jarmocewicz
 • 20:20 wernisaże wystaw:
  Andreas Müller-Pohle „Video Works 1996–2021”
  Grzegorz Zygier „Twoone”
 • 20:40 wykład inauguracyjny dra Witolda Kanickiego pt. „Dwubiegunowość fotografii”

Stowarzyszenie Forum Fotografii i Multimediów oraz Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na inaugurację Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021.

BIAŁYSTOK INTERPHOTO jest festiwalem interdyscyplinarnym. Głównym zadaniem festiwalu jest stałe poszerzanie stworzonej przez nas wcześniej międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń i myśli twórców ze Wschodniej i Zachodniej Europy, która umożliwia transgraniczny dialog nie tylko artystów i osób zainteresowanych fotografią, ale również szerokiej publiczności. Festiwal propaguje fotografię i media pokrewne składające się na współczesną formę wypowiedzi wizualnej.


Oprócz klasycznych artystów tego medium prezentujemy twórców sięgających po współczesne środki i tematy, reprezentujących postawy neoawangardowe czy poruszających się po obszarach sztuki krytycznej. Takie prezentacje wpływają na zwiększenie świadomości społecznej nie tylko w zakresie fotografii czy multimediów, ale przede wszystkim ukazują problemy współczesnej cywilizacji pochłoniętej materialnymi stronami życia. Uwrażliwiają na zjawiska moralne, zmiany publiczne i jednostkowe, na cierpienie czy problemy polityczne drążące kraje zarówno demokratyczne jak i te, które wciąż znajdują się pod rządami reżimów. Zwracają uwagę na wszechobecną opresję, makdonaldyzację, zagrożenia nacjonalistyczne, klimatyczne, a z drugiej strony na pozytywny rozwój cywilizacji poprzez zdobycze naukowe.


Temat główny festiwalu “Dychotomia. Wschód i Zachód” poprzez medium fotografii i media pokrewne odsłoni zjawiska społeczne nurtujące poprzednie i obecne pokolenia począwszy od okresu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości poprzez zagadnienia pojawiające się bezpośrednio po 1945 roku aż do współczesności.


Jednym z głównych zadań festiwalu jest również wzmocnienie integracji środowisk twórczych i społeczności międzynarodowej w wymiarze ponadlokalnym, obejmującym nie tylko Polskę, ale także Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś, Ukrainę, Czechy, Węgry, Słowację oraz Niemcy, oraz inne państwa, ze szczególnym uwzględnieniem krajów wschodnich.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Zadanie Dofinansowane ze środków Budżetu Miasta Białegostoku, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.